Co to są sterydy i jakie mają skutki uboczne? Czym są naturalne sterydy?

Dzieje się tak, ponieważ wszystkie sterydy są metabolizowane, czyli podlegają przemianie materii, a produkty tej przemiany szkodzą organizmowi. Kulturyści, nastawieni na szybkie kształtowanie sylwetki, nie będą się zastanawiać nad późnymi konsekwencjami działania takich preparatów. Stosuje się go do przyspieszenia rozwoju płciowego chłopców, u których ten rozwój jest zdecydowanie opóźniony. Sporadycznie hormon jest podawany także przy niektórych nowotworach niszczących kości, np. Ponieważ sterydy anaboliczne, zwłaszcza testosteron, wpływają na podniesienie nastroju, coraz częściej rozpatruje się stosowanie ich u osób nieuleczalnie chorych, by poprawić jakość ich życia.

 • Sterydy do stosowania miejscowego stosowane są
  również w przypadku długo utrzymujących się alergicznych oraz niealergicznych
  stanów zapalnych błony śluzowej nosa oraz zatok.
 • Zarówno niedobór, jak i nadmiar hormonów steroidowych prowadzą do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.
 • Do skutków ubocznych przedawkowania zalicza się pobudzenie, niepokój, kołatanie serca, oraz wysokie ciśnienie krwi.

Ważne jest,
aby pacjent stosował się do zalecanego schematu dawkowania, czyli do dwóch
dawek do każdego otworu nosowego na dobę i nie przekraczał wspomnianej dawki. W
momencie uzyskania poprawy, dawkowanie można zmniejszyć do 1 dawki na dobę. Wśród
wskazań do stosowania możemy wymienić łagodzenie objawów sezonowego,
alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny).

Co to są sterydy? Skutki uboczne sterydów

Możliwe są także kurczenie jąder u panów i przerost łechtaczki u pań. Do grupy sterydów anabolicznych należy testosteron i syntetyczne pochodne. W medycynie stosuje się je w stymulowaniu wzrostu wielu tkanek, głównie mięśniowej i kostnej, a także na zwiększaniu produkcji czerwonych krwinek. Testosteron jest również stosowany w terapiach związanych z opóźnionym dojrzewaniem u chłopców, nieprawidłowym rozwoju narządów płciowych i impotencji u mężczyzn, a także w raku piersi u kobiet. Sterydy anaboliczne podaje się też chorym na AIDS lub raka, przy nadmiernym spadku masy mięśniowej. Pierwsze efekty działania glikokortykosteroidów donosowych można zaobserwować już po kilku godzinach od podania, jednak osiągnięcie maksymalnego działania terapeutycznego może nastąpić dopiero po kilku dniach.

 • Sterydy, choć są lekami szybko i sprawnie działającymi, mają wiele działań niepożądanych.
 • Ich poziom we krwi wzrasta, gdy organizm musi poradzić sobie infekcją, stresem lub bólem.
 • Po zauważeniu poprawy krem nakłada się już 2-3 razy w tygodniu, aby po 2 tygodniach całkowicie go  odstawić.
 • Udowodniono, iż szczególnie wysokie ryzyko występuje w I trymestrze ciąży.
 • Władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zabroniły stosowania w sporcie sterydów anabolicznych.
 • Ich przyjmowanie powiązane jest także z wystąpieniem takich chorób, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy jaskra lub zaćma.

Zadaniem mineralokortykosteroidów jest regulacja gospodarki wodno-mineralnej organizmu. W przypadku, gdy z różnych przyczyn dochodzi do nieprawidłowego spadku lub wzrostu ich stężenia, pojawiają się kłopoty z ciśnieniem krwi. Same mineralokortykosteroidy nie są używane jako leki, bardzo często stosuje się za to substancje lecznicze wpływające na ich aktywność, w leczeniu nadciśnienia. Przewlekłe bądź niewłaściwe stosowanie kortykosteroidów pociąga za sobą dobrze udokumentowane działania niepożądane. Kortykosteroidy do użytku zewnętrznego mogą doprowadzić do pojawienia się teleangiektazji (poszerzone naczynka włosowate), rozstępów czy zaników skóry. Miejscem szczególnie podatnym na ich wystąpienie jest skóra twarzy i fałdy skórne.

Sterydy – działanie, zastosowanie, skutki uboczne. Stosowanie sterydów anabolicznych

Panowie, mimo iż mają początkowo większy popęd seksualny, po pewnym czasie zaczynają mieć ginekomastię, mniej plemników i mniej naturalnego testosteronu – to prowadzi do kurczenia się jąder i niekiedy do bezpłodności. Kobiety przyjmujące anaboliki mają niższy głos (niekiedy już na stałe), nieregularne miesiączki, zmiany skórne, łysienie i powiększoną łechtaczkę. Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnostyki lub konsultacji z farmaceutą czy lekarzem oraz zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków. Dołożyła wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników i były zgodne z obowiązującymi wytycznymi i przepisami. Nie ponosi odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie.

Niestety również wiąże się to z możliwością wystąpienia działań
niepożądanych. Krótkotrwałe stosowanie kortykosteroidów w warunkach ambulatoryjnych często jest wykorzystywane podczas leczenia schorzeń o patofizjologii zapalnej, takich jak np. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), nieswoiste zapalenie jelit, astma lub reumatoidalne zapalenie stawów. Krótkotrwałe leczenie kortykosteroidami wykorzystywane jest również w przypadku takich schorzeń jak wysypka oraz niespecyficzny ból mięśniowo-szkieletowy [2]. Sterydy są niestety często obarczone dość znacznym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Dla danych postaci leku (tabletki, maści, leki wziewne, krople), które zawierają steryd w składzie, istnieją charakterystyczne grupy powikłań, ale także uniwersalne sposoby ich unikania.

Czas trwania
terapii z wykorzystaniem kortykosteroidów jest różny w zależności od stanu
chorobowego pacjenta. Brytyjskie wytyczne dotyczące leczenia ostrej postaci
astmy zalecają stosowanie kortykosteroidów doustnie od 3 do 7 dni, przy czym
poprzednie wytyczne wspominały o okresie od 7 do 14 dni. Zatem jaki okres czasu
mamy na myśli używając pojęcia „krótkotrwała” terapia z
wykorzystaniem kortykosteroidów? W literaturze możemy spotkać założenie, które
wskazuje, że krótkookresowe doustne stosowanie kortykosteroidów odnosi się do
14 dni maksymalnie [3].

Podczas uwalniania substancji z atomizera powinno się wykonać delikatny, powolny wdech przez nos i na krótką chwilę wstrzymać oddech. Zaleca się również, by podczas aplikacji leku lekko przytkać palcem nozdrze znajdujące się po przeciwnej stronie. W leczeniu schorzeń dermatologicznych wykorzystywane są glikokortykosteroidy do stosowania miejscowego (w postaci maści, kremów, żelów, płynów).

Leki na receptę

Hormony steroidowe, produkowane w korze nadnerczy oraz w żeńskich i męskich gruczołach płciowych, są bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania organizmu, bo biorą udział w wielu życiodajnych procesach. W terapii stosuje się zarówno hormony płciowe (estrogeny i testosteron), jak i substancje wytwarzane przez nadnercza (mineralokortykosteroidy, glikokortykosteroidy i androgeny nadnerczowe). Jednym ze skutków ubocznych wpływających na wygląd kobiet i mężczyzn przyjmujących sterydy anaboliczne jest także nadmierne owłosienie, przy czym u panów głównie na twarzy, torsie i plecach. Z kolei u kobiet możliwe jest miejscowe łysienie – na czubku głowy.

Sterydy anaboliczne – skutki uboczne

Cząsteczki leku łączą się ze zlokalizowanym w cytoplazmie komórek receptorem steroidowym. Następnie transportowane są do jądra komórkowego, gdzie ulegają przyłączeniu do elementów Proviron oddziałujących z glikokortykosteroidami, zwanych sekwencjami regulatorowymi DNA. Sekwencje regulatorowe znajdują się w promotorach genów działających na ich ekspresję.

Inne porady

Niestety najczęściej bazują oni na opinii osób, nieposiadających rzetelnej wiedzy na temat polecanych przez nich środków. W przypadku p-synefryny nie obserwuje się wpływu na układ sercowo-naczyniowy w postaci przyspieszenia akcji serca i ciśnienia krwi przy powszechnie stosowanych dawkach. Dlatego p-synefryna nie może być klasyfikowana jako środek pobudzający.